VIITTOMAKIELINEN OPASTUS: ”Habit Bodies” (a brief history of failure)
la 06.6.
|Helsinki
Viittomakielinen opastus kulttuurikeskus Caisan näyttelyyn. Oppaana Victoria Torboli.


Paikka & aika
06.6.2026 klo 13.00 – 14.00
Helsinki, Kaikukatu 4b, 00530 Helsinki, Suomi
Tietoa tapahtumasta
Habit Bodies (a brief history of failure) on kahden tekijän taiteellinen hanke, joka tutkii kehollisten historioiden, sukupuolen ja paikan välisiä suhteita.
Hanke huomioi moninaisuuden ja inkluusion keskittymällä elettyihin, kehollisiin kokemuksiin dominoivien sukupuolinormien kehyksissä. Keskittymällä sukupuolittuneiden käyttäytymismallien rikkomisesta syntyvään hankaukseen teos tekee tilaa ilmaisuille ja identiteeteille, joita yhteiskunnan odotukset marginalisoivat ja rankaisevat. Työryhmän yhteistyöhön perustuva prosessi nostaa erilaisuuden keskiöön—ei pelkästään sukupuolen osalta, vaan sen kautta, kuinka kehot kantavat kulttuurin, paikan ja vallan muovaamaa menneisyyttä. Näin Habit Bodies vastustaa homogeenisiä kertomuksia ja juhlistaa identiteetin moninaisuutta. Se kannustaa tutkimaan syvällisemmin sitä, mitä inklusiivisten tilojen luominen tarkoittaa silloin kun normeista poikkeavat kehot tunnustetaan ja niiden olemassaolo vahvistetaan. Hanke koostuu videosta, tekstistä ja äänestä.
Hanke on avoinna taiteilijoille sekä helsinkiläisistä taideyhteisöistä että muualta. Työ on tarkoitettu niille yhteiskuntamme yksilöille, joilla on samanlaisia suhteita identiteettin ja paikkoihin, mukaan lukien eteläsuomalaisille maahanmuuttajataustaisille taiteilijoille, queer-taiteilijoille ja/tai rodullistetuille taiteilijoille, jotka haluavat luoda tai jatkokehittää omaa paikallista taideyhteisöään.
Näyttelyn tekstit…
